Australian National Cavy Inc - ANCC

 
 

National Show Pictures 2015

BEST in SHOW 2015

bstcrs

 

BEST CAVY IN SHOW

Pigs Can Fly BUMBLEBEE ~ Chris & Jenny Nilsson (NSW)

Rex

 

bstself

Runner Up Cavy In Show

Bookoola's SOPHIE'S BUBBLES ~ Daryl Ipsen & Rebecca Ipsen-Hill (QLD)

Self Cream D/E

 

bstcrs

BEST ADULT CAVY IN SHOW

Pigs Can Fly BUMBLEBEE ~ Chris & Jenny Nilsson (NSW)

Rex

 

resself

Runner Up Adult Cavy in Show

Shuri ARTIC MIST ~ Drew Russell (VIC)

Self Slate

 

bstself

BEST INTERMEDIATE CAVY IN SHOW

Bookoola SOPHIE'S BUBBLES ~ Daryl Ipsen & Rebecca Ipsen-Hill (QLD)

Self Cream D/E

 

Runner Up Intermediate Cavy In Show

K-Zed I'M ON FIRE ~ Julie Fluerty (NSW)

Abyssinian

 

bstmrkd

BEST MARKED

Symphonia HOLLY ~ Kim Forsyth (NSW)

Black Dalmatian

 

resmrkd

Runner Up Marked

New Generation WENDY'S WISH ~ Micke Lemke (TAS)

Silver Agouti Dutch

 

bstsat

BEST SATIN

Redlynch SHINEY DANCER ~ Tracie & David Painter (QLD)

Satin Self Cream D/E

 

ressat

Runner Up Satin

QCC Ch. Little Porcia STARDUST ~ Jessica Williams (QLD)

Satin English Crested White P/E

 

bstself

BEST SELF

Bookoola SOPHIA'S BUBBLES ~ Daryl Ipsen & Rebecca Ipsen-Hill (QLD)

Self Cream D/E

 

resself

Runner Up Self

Shuri ARTIC MIST ~ Drew Russell (VIC)

Self Slate

 

bstcrst

BEST CRESTED

The Spinney PICCOLO ~ Valerie Howe (QLD)

English Crested White P/E

 

rescrst

Runner Up Crested

Dunvegan NYAH ~ Robert Brown (VIC)

English Crested Black

 

bsttick

BEST TICKED

River Rose DUNOON ~ Heather & Graeme Rosenow (VIC)

Silver Agouti

 

restick

Runner Up Ticked

Shuri WILD ORCHID ~ Drew Russell (VIC)

Lemon Agouti

 

bstcrs

BEST COARSE COAT

Pigs Can Fly BUMBLE BEE ~ Chris & Jenny Nilsson (NSW)

Rex

 

rescrs

Runner Up Coarse Coat

Farrowlea ARCHIE ~ Jody Urquhart (QLD)

Rex

 

bstlong

BEST LONGHAIR

Eramosa PENELOPE PLUSH ~ Ken Peddersen (VIC)

Texel

 

reslong

Runner Up Longhair

QCC Dbl Ch. Hedon YOOTHA ~ Peter Wright (QLD)

Texel

 

GENERAL SHOW HALL SHOTS

 

almoststarted

Nearly ready to get underway...

 

judges

Come on guys lets get going.....

L to R - Matt Gardiner, Stephen Robson, Joanne Collins

 

costeward

David doing his thing

 

howlett

Jasmine & Geoff (Victoria)

 

jang

Beautiful regular Jan Goldstein (New South Wales)

 

jo1

Jo Collins (QLD), judging Satin Reds.

 

auntielove

Auntie love...

 

dals

Matt judging Black Dalmatians

 

bestmarked

Best Marked line-up

 

bestmarked2

Best Marked exhibitors

 

bestsatin

Best Satin line-up

 

steward

Dennis doing what he loves most in the world.

 

trophiesathall

Who wants one?

 

torties

Tortie & White people...

L to R Jan Louttit, Allan Louttit, Jo Livingston & Therese Brechin

lurking in the background - Erin Dodge-MacIntosh

 

noviceex

Novice Exhibitor

 

novicejudge

Novice Exhibitor & Junior Exhibitor Judge, Diana Carrol (Tasmania)

 

omgtassies

OMG!! Tasmanians...

L to R... Maureen Parson, Peter Dodge & Richard Bruce

 

helpers

Some of the wondeful Rotary Club Members

 

qlder

QUEENSLANDER!!!!!

L to R... Jessica Williams, Fiona Williams,

Narelle Schneider, Allan Louttit, Jan Louttit

 

stephen1

What's that Stephen?

 

whoknows

"Well I don't know, do you? No I'm not sure either, how about one of you ladies?

 

PRESENTATION NIGHT

 

loot1

Some of the loot...

 

loot2

Best & Reserve in Show Rosettes by Donna Wright.

 

loot3

More of the loot...

 

presentnight2

The NEW Jack Whitworth Trophy for Best Tortoise & White

won by Kyan Stud - Jan & Allan Louttit

 

presentnight3

NZ & AU Perpetual for Best Dutch - New Generation Stud (Mick Lemke)

 

presentnightsatticked

Anmor Trophy for Best Satin Ticked - Kolora Stud, Donna Wright

 

presentnightamcrested

Charlie Bower Memorial for Best American Crested

Gnarojin Stud - Ken & Liz Hart

 

presentnight1

Imagine Trophy for Best Roan - Bhie Bhie Stud - Therese Brechin (WA)

 

presentnightbestjun

Best Junior Exhibitor... Kalani Towers (NSW)

 

presentnightbestnov

Best Novice Exhibitor... Lily Martin (TAS)

 

presentnightbestsat

Best Satin - Redlynch Stud - Tracie Painter (QLD)

 

presentnightbesttick

Best Ticked - River Rose Stud - Graeme & Heather Rosenow (VIC)

 

presentnightcrested

Best Crested - The Spinney Stud - Valerie Howe (QLD)

 

presentnightjudges

Even the judges got some goodies!

L to R... Joanne Collins, Stephen Robson, Matt Gardiner, Sarina Etherington

 

presentnightresinshow

Reserve Best in Show

Bookoola Stud - Daryl Ipsen & Rebecca Ipsen-Hill (QLD)

 

presentnightbestinshow

BEST IN SHOW

Sea Eagle Stud - Chris & Jenny Nilsson (NSW)

 

 

 

presentnightbis

Chris & Jenny Nilsson with the gorgeous BEST IN SHOW

(rosette by Donna Wright)